Jdi na obsah Jdi na menu
 


Založen byl r 1896, tehdejším obecním výborem za pomocí sboru učitelů Františka
Šelepy a Karla Obrtela, kteří zařizovací práce provedly dle rady a návodu Josefa
Dobeše, učitele z Vičic, Rudolfa Královského a Josefa Jančíka z Kojetína.

 Hasičský sbor má čtyřkolovou vozní jednoproudní stříkačku od firmy R.A. Smekal za 1800 Kč, osobní výzbroj od Eduarda Bittnera v Praze za 700Kč. Dvou kolový naviják a tří dílný žebřík střešní. Náklad uhrazen s podpor, darů, příspěvků a zápůjčky. Skladiště vlastní postaveno u silnice na kraji osady u obecního úřadu roku
1910, nákladem 2000 Kč.

 Vodu v případě požáru čerpá ze struhy mlýnské (do 2/5), dále za studní a nádržky dešťové, není-li sucho.

 Od založení do r. 1924 účinkoval sbor při pěti v místech (1899 největším), a při 12 požárech v okolních obcích. Za tu dobu přihodily se tři menší úrazy.

 Sbor je od počátku členem župy č.3, podporovací pokladny, od roku 1911 invalidního fondu, odebíral vždy. Ochranu hasičského cvičení, koná pravidelně, účastnil se vždy sjezdů, sletů a činnosti osvětové ve spojení s místními spolky, v přehlídkách vždy čestně obstál.

 Za celou dobu nebylo poruchy svornosti a horlivosti členstva.
Ve světové válce, které se 3/4 členů zúčastnili, padl člen Antonín Zavadil a Jan Dostál č.10.

 V roce 1923 měl sbor 2592 Kč příjmů a taktéž vydání, cena inventár. jmění na 8800Kč a 32 činných členů.

 Z 31 původních členů a 19 přispívajících byl prví výbor: Josef Kužma - předseda, Tomáš Obruča - místopředseda, František Šelepa - jednatel, František Pozdíšek -
-náčelník, Karel Obrtel a Jan Srbecký - podnáčelníci, Jakub Židlík - pokladník,
Florián Tručný - zbrojmistr.

 V době až do roku 1924 byli činovníky: předsedou Josef Kužma (po celou dobu), jednatelem František Šelepa (též po celou dobu a od ruku 1910 také pokladníkem), jenž vlastně veškeré práce písemné a účetní po všechna léta vedl, velitelem František Pozdíšek (do roku 1905), Jan Srbecký (1905 - 1908), Josef Obruča (od 1908 na dále). Čestnými členy sboru byly: Josef Jančík z Kojetína, Josef Kužma - předseda a František Šelepa - jednatel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář